Mikroműanyagok az otthonunkban
- Mikroműanyag
- Mikroműanyagok
A mikroműanyagok mindenhol jelen vannak az életünkben. Olyan apró részecskék, melyek még a só szemcséjénél is kisebbek, és nap mint nap többször is kapcsolatba kerülünk velük, mint gondolnánk.
Évente körülbelül 22 millió mikro- és nanoműanyagot lélegzünk be, hiszen ezek az anyagok megtalálhatók az élelmiszereinkben, a vízben és a levegőben is.
A kutatások szerint mikroműanyagokat találtak a vérünkben és a tüdőnkben is. Bár még csak most kezdjük felfedezni, hogyan hatnak ezek az apró műanyag részecskék az emberi egészségre, a tudományos eredmények arra figyelmeztetnek, hogy érdemes komolyan foglalkoznunk velük.
Bár úgy tűnhet, hogy a mikroműanyagok elkerülhetetlenek, néhány egyszerű lépéssel és tudatos választással csökkenthetjük azok mennyiségét a saját otthonunkban.
Képzelje el, hogy reggelire burgonyát főz. Először is, eltávolítja a műanyag zacskót a termékről. Egy 2020-as, a Scientific Reports című folyóiratban megjelent tanulmány szerint a műanyag csomagolás egyszerű kinyitása is mikroműanyagokat szabadíthat fel.
Ezt követően a vágódeszkán szeletelheti fel a burgonyát. A kutatók júniusban arra figyelmeztettek, hogy az élelmiszerek műanyagon vagy vágódeszkákon történő szeletelése évente több tízmillió mikroszálat eredményezhet. Műanyag deszkák használatakor mikroműanyagok keletkeznek, így a kutatók azt javasolják, hogy váltsunk fából készült vágódeszkákra.
„A fából készült vágódeszkák sokkal kevesebb mikroműanyagot eredményeznek. Ha megfelelően tisztítjuk és fertőtlenítjük őket, jelentősen csökkenthetjük a műanyagok mennyiségét” – mondja Himani Yadav, a tanulmány vezető szerzője és az Észak-Dakotai Állami Egyetem doktori kutatója.
Miután felvágta a burgonyát, valószínűleg meg is főzi. De ha túl magas hőmérsékleten használja a tapadásmentes teflon bevonatú serpenyőket, akár 2,3 millió mikroműanyag részecskét is juttathat az ételbe. A kutatók szerint hetente akár egy hitelkártya súlyának megfelelő műanyagot is elfogyasztunk anélkül, hogy tudnánk róla.
Hogyan csökkentheti tehát a műanyag mennyiségét az ételekben?
Vigyen magával újrafelhasználható zacskókat, hogy elkerülje a műanyag csomagolású élelmiszerek vásárlását. A melegítéshez használjon rozsdamentes acél vagy öntöttvas edényeket a teflon serpenyők helyett.
A műanyagokkal való érintkezés csökkentésének másik módja, ha szűri a csapvizet – egy 2019-es kutatás szerint az Egyesült Államok csapvízmintáinak közel 95%-ában találtak műanyagszálakat. A takarításhoz válasszon környezetbarát eszközöket, mert a szivacsok, mikroszálas mosogatórongyok és konyhai kefék is mikroműanyagokat bocsátanak ki.
A kozmetikai termékekben rejlő műanyagok
Bár a 2015-ös Microbead-Free Waters Act törvény betiltotta a műanyag mikrogyöngyöket tartalmazó leöblíthető kozmetikai termékeket, nem tette kötelezővé a műanyagok teljes elhagyását. A kozmetikai iparban használt termékek 90%-a még mindig tartalmaz mikroműanyagokat, melyeket a viszkozitás, a szín és a csillogás fokozása érdekében adnak hozzá. Amikor ezeket a termékeket a zuhany alatt leöblítjük, körülbelül 100 000 műanyag részecske jut a szennyvízrendszerbe, átjutva a szennyvíztelepek szűrőin, és szennyezve a vízi ökoszisztémákat.
A fürdőszobában rejlő egyéb műanyagforrások
A műanyagok nem csupán az öblíthető kozmetikai termékekben fordulnak elő a fürdőszobában. A dezodoripar évente több mint 15 millió fontnyi műanyaghulladékot termel. Az arc- és babatörlőkendők, melyek részben műanyagból készülnek, akár egy évszázadot is igénybe vehetnek, mire lebomlanak, míg évente több mint kétmilliárd eldobható borotva kerül a szeméttelepekre.
A műanyagfogyasztás csökkentése érdekében válasszon újrafelhasználható alternatívákat, vagy olyan termékeket, amelyek alacsony hulladékú csomagolással rendelkeznek, például samponrudakat, testápoló utántöltőket vagy műanyagmentes, természetes dezodorokat. Használjon mosható vattakorongokat az egyszer használatos vattakorongok helyett, válasszon biztonsági borotvát az eldobható borotvák helyett és bambusz fogkefét. Ha szeretné, akár saját fogkrémet is készíthet.
A termékek mikroműanyag-tartalmának ellenőrzésére a Plastic Soup Foundation Beat the Microbead alkalmazása képes beolvasni a kozmetikai termékeket, és kimutatni a bennük lévő műanyag részecskéket.
Mosókonyha – a műanyag szálak forrása
Sok ruhadarab műanyag mikroszálakkal van terhelve, amelyek a mosás és szárítás során, a gépek többszöri használatával apró részecskékre szakadnak. Évente körülbelül 2,2 millió tonna mikroszál kerül az óceánokba. Corinna Williams, a New York-i fenntartható mosodai szolgáltatás, a Celsious vezetője azt javasolja, hogy a szintetikus anyagokat – mint a poliészter, a nejlon és az akril – külön mossuk a természetes textíliáktól, például a pamuttól, lentől és kendertől.
„A legjobb, ha külön-külön mossuk őket, hogy csökkentsük a mikroszálas hullást” – mondja e-mailben. „Mivel a mosópor súroló hatású lehet, szintetikus anyagok mosásához inkább illatmentes folyékony mosószert javasolunk.” Ruhamosáskor válassza a rövidebb ciklusokat, és mindig hideg vízzel mosson. Kerülje a kényes beállításokat, mivel azok több vizet fogyasztanak.
„A mosás között azt javasoljuk, hogy szellőztesse ki a ruhákat, párolja őket ruhagőzölővel, vagy használjon barkácsolható lenvászon spray-t” – teszi hozzá Williams.
Használhat eszközöket is, mint például a műanyagra tapadó mosodai zacskók vagy külső szűrők, amelyek segítenek csökkenteni a mikroszálak leválását. Az első mikroszálakat megfogó mosólabda, a Cora Ball, Rachael Zoe Miller, a National Geographic felfedezője találta fel, hogy védje óceánjainkat a mikroszálas törmelékektől.
Ha bővíteni szeretné a gépét, fontolja meg egy elöltöltős mosógép vásárlását, mivel azok hatékonyabbak, mint a felültöltős változatok. Végül pedig egyszerűen ritkábban mossa ki a ruháit, és akassza őket száradni.
Műanyagmentes jövő?
Végső soron a műanyaggyártók és az őket forgalmazó vállalatok viselik a felelősséget a környezetünkben felhalmozódó hatalmas mennyiségű műanyaghulladékért. Ahhoz, hogy jelentősen csökkentsük ezt a műanyagot – és a vele járó mikroműanyagokat –, olyan bátor jogszabályokra lesz szükség, mint a globális szerződések és az állami törvények. Az egyéni fogyasztók azonban képesek változást hozni.
„Itt az ideje, hogy elszámoltassuk a műanyagokat, amelyekért úgy gondoljuk, hogy nem vagyunk felelősek” – mondja Yadav.
(forrás: nationalgeographic.com)
EKR változások
Április végén elfogadta a Parlament az Energiahatékonysági törvény módosítását. Két éve volt napirenden az Energiahatékonysági törvény módosítása, mire április végén elfogadta a Parlament az Energiahatékonysági Kötelezettségi...
Dübörög a magyar energiatermelés
2025 áprilisában 9,9 százalék volt a behozatal részesedése a magyarországi bruttó villamosenergia-forgalomból. Az Energiaügyi Minisztérium közölte, hogy ez a legalacsonyabb importhányadnak számít 2012 eleje óta....
Újabb mérföldkő az energiatárolásban: átadták az MVM litéri telephelyének két új egységét
Egyre nagyobb jelentősége van az energiatárolásnak Magyarországon – hangzott el Steiner Attila energetikáért felelős államtitkár beszédében az MVM Csoport litéri gázturbinás erőművében tartott ünnepélyes átadón....
Jedlik program: távhő és biogáz támogatás
Távhő A Jedlik Ányos Energetikai Programban elsőként a távhőtermelők és -szolgáltatók igényelhetnek támogatást a szektor zöldítéséhez és működésük hatékonyságának javításához. Czepek Gábor, az Energiaügyi...