A fenntartható fejlődés előfeltételei az alacsonyabb energia-felhasználás elérése, illetve az ellátásbiztonság növelése. A fogyasztásunk csökkentésének reális módja azonban nem az igények visszafogásában, hanem az energia-felhasználás hatékonyabbá tételében rejlik. Emiatt célunk az, hogy az általunk alkalmazott termékek energiaigénye a lehető legkisebb legyen az egész életciklusukat tekintve, ezzel minimális káros hatást gyakoroljanak a környezetünkre.
A fenti okokból kifolyólag meghatározott termékekre energiahatékonysági minimumkövetelmények, ún. ecodesign-követelmények vonatkoznak. A 2009/125/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv (ecodesign/ökodizájn irányelv) keretjogszabályként szolgálja az Európai Bizottság által elfogadott termékspecifikus végrehajtási intézkedések közvetlen alkalmazását. Az irányelv magyar jogrendbe történő beillesztése a 65/2011. (IV. 15.) Korm. rendelet formájában történt meg.
Jelenleg az alábbi termékekre van érvényben a környezettudatos tervezési követelmény:
Háztartási és kereskedelmi világítástechnikai termékek:
- Irányított fényű és nem irányított fényű
- Fénycsövek
- Nagy intenzivitású kisülőlámpák
- Ilyen lámpák működtetésére alkalmas előtétek és lámpatestek
Elektromos berendezések:
- Számítógépek és szerverek
- Játékkonzolok
- Egyszerű/összetett set-top boxok
- Készenléti üzemmóddal rendelkező hálózatképes berendezések
- Televíziók
Háztartási készülékek:
- Tűzhelyek és sütők
- Mosogatógépek
- Fagyasztók
- Hűtőszekrények
- Szárítógépek
- Mosógépek
- Porszívók
Fűtő- és hűtőberendezések
- Légkondícionálók
- Melegítők
- Háztartási ventilátorok
- Ipari ventilátorok
- Egyedi helyiségek fűtésére szolgáló berendezések
- Egyedi helyiségek fűtésére szolgáló, szilárd tüzelésű berendezések
- Szilárd tüzelésű kazánok
- Szellőztető berendezések
- Vízmelegítők
Egyéb termékek
- Keringetőszivattyúk
- Villamos motorok
- Készenléti és kikapcsolt üzemmódban villamos energiát fogyasztó berendezések
- Külső tápegységek
- Képalkotó berendezések
- Teljesítmény-transzformátorok
- Professzionális hűtőszekrények
- Vízszivattyúk
Az irányelvek által meghatározott energiahatékonysági minimumkövetelményeket nemcsak a tervezési folyamatok során szükséges figyelembe venni, hanem a különböző energiahatékonysági beruházásokkal elérhető energiamegtakarítás meghatározásánál is sok esetben ezekhez szükséges visszanyúlni és nem az alapállapothoz.
Így például az energiahatékonysági célokat szolgáló beruházások után igénybe vehető társasági adókedvezmény és az Energiahatékonysági kötelezettségi rendszer kapcsán is, abban az esetben, ha a cserélni kívánt berendezés hasznos élettartama lejárt vagy új eszköz beszerzéséről van szó, ezekkel a követelményértékekkel szükséges számolni, mint a beruházást megelőző vagy annak alternatívájaként szolgáló állapot.
A TAO audit kapcsán a 176/2017. (VII. 4.) Korm. rendelet az energiahatékonysági célokat szolgáló beruházás adókedvezményének végrehajtási szabályairól kimondja, hogy az energetikai auditálás során az energiamegtakarítást:
- Az alapállapothoz
- ha az Európai Unió általános hatályú, közvetlenül alkalmazandó jogi aktusa, vagy jogszabály minimum energiahatékonysági követelményt határoz meg, akkor ehhez a követelményhez,
-
ha az alapállapot szerinti tárgyi eszköz hasznos élettartama lejárt és nem létezik b) pont szerinti követelmény, akkor az adott igényt kiszolgáló, forgalomban lévő leggyengébb energiahatékonyságú tárgyi eszközzel elérhető energiamegtakarításhoz kell viszonyítani.
A világításra, transzformátorokra és gumiabroncsokra vonatkozó ecodesign irányelvek 2021-ben módosultak, így az energiamegtakarítás meghatározása és ezzel mértéke is változott a közelmúltban ezekben az esetekben.