Rég várt támogatást nyújthat sok magyar családnak a június 3-án induló otthonfelújítási hitelprogram, melynek a többszörösére is lenne igény.
Hangsúlyozandó, hogy a lakossági energiahatékonysági beruházások megvalósításához igényelhető otthonfelújítási hitelprogram jelenleg ismert részletei nem feltétlen a végleges állapotot tükrözik, a kormány által közölt leírás ugyanis egyelőre csak tervezetnek tekinthető, amely a május 6-áig tartó társadalmi egyeztetés során beérkezett észrevételeket figyelembe véve még módosulhat a június 3-ai indulásig.
- Milyen ingatlanokra igényelhető?
A program keretében jelen állás szerint az 1990. december 31-e előtt épült, életvitelszerűen lakott, egy- és többlakásos családi házak energetikai korszerűsítésére lesz igényelhető – a program nevével szemben – nem csupán kamatmentes hitel, hanem vissza nem térítendő támogatás is. Feltétel, hogy a szóban forgó családi házak legalább 2024. május 1. óta az igénylő állandó lakóhelyéül vagy tartózkodási helyéül szolgáljanak. A kölcsönkérelem 2024. június 3-ától 2025. december 31-ig nyújtható be.
- Mekkora támogatást kaphatunk?
A kölcsönrész és a vissza nem térítendő támogatás együttesen legkevesebb 2,5 millió forint, de akár 6 millió forint is lehet, ha a beruházás összköltsége eléri a maximális 7 millió forintos határt. Utóbbi esetben az önrész (saját forrás) elvárt mértéke 1 millió forint. Ha viszont a beruházás összköltsége alacsonyabb 7 millió forintnál, akkor a saját forrás, a vissza nem térítendő támogatás és a kölcsönrész is arányosan kisebb lesz. Mivel a saját forrás elvárt mértéke a projekt elszámolható költségének minimum 14,3%-a, a legalacsonyabb – 2,5 millió forintos – kombinált támogatás esetében is több mint 400 ezer forintos önrész befizetésére lesz szükség.
A teljes finanszírozási összegen belül a vissza nem térítendő támogatás arányát egyrészt az határozza meg, hogy a korszerűsítendő ingatlan melyik járásban helyezkedik el, és hogy a járás átlagjövedelme hogyan viszonyul az országos átlagjövedelemhez. Másrészt pedig – járástól függetlenül – attól függ, hogy az igénylő havi bruttó jövedelmének átlaga hogyan aránylik a KSH által kimutatott 2023. évi bruttó átlagkeresethez.
- Mekkora lehet a vissza nem térítendő támogatás és a 0%-os hitel aránya?
Ezek alapján a vissza nem térítendő támogatás aránya a teljes finanszírozási összeg legkevesebb 41,67%-a, legfeljebb 58,33%-a lehet. A vissza nem térítendő támogatás aránya további 5 százalékponttal növelhető, ha a korszerűsítéssel a kiindulási állapothoz képest a primerenergia-felhasználás legalább 40%-kal csökken. A maximálisan elérhető 6 millió forintos finanszírozási összegből a vissza nem térítendő támogatás 2,5–3,8 millió forint lehet, míg a minimálisan felvehető 2,5 millió forintos finanszírozási összegből mintegy 1–1,6 millió forint.
Vagyis 6 millió forintos összeg esetében 2,2–3,5 millió forintot kell a kamatmentes hitel keretében visszafizetni az 1 millió forintos önrész befizetésén túl. A minimálisan felvehető 2,5 millió forintos összeg esetében hozzávetőlegesen 900 ezer és 1,5 millió forint közötti kamatmentes hitelt kell visszafizetni, és a saját zsebből fizetendő tételek összesítéséhez a több mint 400 ezer forintos önrészt is hozzá kell számolni.
- Futamidő, törlesztőrészletek
A 0%-os kamatú hitel törlesztése havonta, egyenlő részletekben történik. A futamidő a kölcsönszerződés megkötésétől számított legfeljebb 10 év, amely a (rendelkezésre tartási idő végétől számított 3 hónapos) türelmi és a (kölcsönszerződés megkötésétől számított minimum 6, maximum 24 hónap, amely indokolt esetben legfeljebb 6 hónappal meghosszabbítható) rendelkezésre tartási idővel együtt értendő.
Mindez a maximálisan elérhető 6 millió forintos finanszírozás és a 2,2–3,5 millió forintos kamatmentes hitel esetében 8 éves törlesztési időszak mellett 23–36 ezer forintos havi törlesztőrészletet eredményez, míg a minimális 2,5 millió forintos felvehető összeg és a 900 ezer–1,5 millió forintos kamatmentes hitel esetében havi 9–16 ezer forintos törlesztési kötelezettséggel jár.
- Milyen tevékenységek támogathatók?
Hőszigetelés, a födémszigetelés, a fűtött és fűtetlen teret elválasztó nyílászárók cseréje (és ehhez kapcsolódóan árnyékolószerkezetek beépítése), használati melegvíz-rendszerek korszerűsítése, fűtéskorszerűsítés, meleg vizes puffertartály létesítése, valamint az energetikai korszerűsítéshez kapcsolódó helyreállításhoz, javításhoz fűződő költségek.
Napelem telepítése nem támogatható (e célra külön lakossági pályázatként a Napenergia Plusz Programot indította el a kormány az év elején), ahogyan napkollektoré és némileg talán meglepő módon hőszivattyúé sem.
Fűtéskorszerűsítés keretében hőtermelő berendezésként csak magas hatásfokú (kondenzációs) gázkazán építhető be (a szekunder fűtési kör átalakítása, a hőleadó berendezések korszerűsítése vagy cseréje, illetve az automatikus központi, azaz a hőforrásoldali, valamint a helyi, azaz a hőleadóoldali szabályozások kiépítése mellett). Tisztán fosszilis alapú tüzelőberendezés kialakítása azonban nem támogatható.
A fűtésrendszer gázkazánnal történő korszerűsítése céljából nyújtott kölcsönök együttes összege nem haladhatja meg a hitelprogram keretösszegének 20%-át. Ezt a felújítási tevékenységet legkésőbb 2024. december 31-éig történő kölcsönszerződés-kötéssel támogatják – míg egyébként a kölcsönszerződés megkötésére rendelkezésre álló időszak vége 2026. április 30. –, ezt követően a fel nem használt forrást automatikusan átcsoportosítják a hitelprogramon belül egyéb támogatható hitelcélokra történő felhasználásra.
A felhívástervezet értelmében a gázkazánnal történő fűtéskorszerűsítésre már csak e hitelprogram keretében lesz lehetőség, amit az indokol, hogy az épületek energiateljesítményéről szóló hatályos európai irányelv szerint 2025. január 1-jétől tisztán fosszilis alapú tüzelőberendezéshez kapcsolódó energiahatékonysági intézkedés nem támogatható.
(forrás: Greendex.hu)