Megkezdődtek a kifizetések a Napenergia Plusz Programban, Új társaságiadó-kedvezmény jár idéntől a villamosenergiatárolók létrehozása után
- A kormány a népszerű pályázat útján 75 milliárd forinttal támogatja a magyar családokat a modern napelemes rendszerek telepítésében.
- A zöldenergiatermelésére és tárolására ösztönző felhívás újabb szakaszába lépett, megtörténtek az első utalások. A legfrissebb adatok szerint már mintegy 11 ezer háztartásnak ítéltek meg összesen több mint 45 milliárd forint támogatást – számol be róla az MTI az Energiaügyi Minisztérium (EM) közleménye alapján.
- A jövő a zöldenergiáé – szögezte le a közleményben az EM. Hozzátették, Magyarország élenjáró szerepre tör a termelésében és a tárolásában az otthonokban, az ipartelepeken és a gépjárművekben
- Tavaly a világon Magyarországon volt a harmadik legmagasabb a napenergia aránya az áramtermelésben. Az időjárásfüggő megújulók hatékonyabb hasznosításában a legfontosabb eszköz az energiatárolás elterjesztése.
- A Napenergia Plusz Programban a kormány ingatlanonként akár 5 millió forint támogatást kínál a családok fejlesztéseihez. A napelemés energiatároló egyidejű beszerzésével a háztartások önellátási képessége erősödik, áramszámlájuk csökken. A tiszta forrásból megtermelt zöldenergia saját célú, helyi felhasználása érdemben mérsékli a villamosenergia-hálózat terhelését A program hozzájárul Magyarország energiaszuverenitásának és a hazai ellátás biztonságának megerősítéséhez.
- A pályázati folyamat a családok számára a lakossági előregisztrációvaljanuár közepén vette kezdetét. Február végére megszülettek az első támogatói döntések. Május közepével pedig megindultak a kifizetések is. A nyertesek az elszámolható beruházási költségek kétharmadát kaphatják meg vissza nem térítendő támogatásként.
- A több mint 18 ezer beérkezett kérelemből május 16. reggelig 11.803 esetében döntöttek összesen 45,3 milliárd forint odaítéléséről.
- Az átlagos támogatási igény négymillió forint körül alakul, így az eredetileg kalkulált 15 ezernél több család részesülhet állami hozzájárulásban – ismertette az EM.
- A hazai összes napelemes beépített teljesítmény a saját célra termelő erőművekkel együtt idén februárban túlnőtte a korábban 2030-ra megcélzott 6000 megawattot. A felülvizsgálat alatt álló Nemzeti Energia- és Klímaterv így már e kapacitás kétszeresével, 12.000 megawattal számol a következő évtized elejére. Az ismert fejlesztési tervek alapján e célszám nagy biztonsággal teljesíthető.
- A Napenergia Plusz Program előkészületben lévő folytatásában a napelemes rendszereket tíz évnél régebben üzemeltető családok kaphatnak majd támogatást energiatároló beszerzéséhez.
(forrás: Greendex.hu)
Új társaságiadó-kedvezmény jár idéntől a villamosenergiatárolók létrehozása után
- Az adókedvezmény célja, hogy az adózók olyan új villamosenergia-tároló berendezéseket létesítsenek, amelyek révén lehetséges a saját célra megtermelt villamos energia tárolása.
- Fontos szabály, hogy a TAO kedvezmény a villamosenergia-tároló beruházás üzembe helyezésének adóévében – vagy a vállalkozó döntése szerint az üzembe helyezést követő adóévben – és az azt követő 5 adóévben, azaz összesen 6 adóéven át vehető igénybe.
- Az igénybe vehető társaságiadó-kedvezmény mértéke nem haladhatja meg adózónként, továbbá beruházásonként jelenértéken a beruházás elszámolható költsége 30 százalékának megfelelő mértéket, de legfeljebb a 30 millió eurónak megfelelő forintösszeget. Az RSM szakértői rámutatnak, hogy a 30%-os mérték kisvállalkozások esetén további 20, középvállalkozások esetén 10 százalékponttal növelhető.
- Fontos feltétel a kedvezmény igénybevételéhez többek között az, hogy a villamosenergia-tároló beruházás tervezett megkezdése előtt elektronikus nyomtatványon bejelentést szükséges tenni a Pénzügyminisztérium felé. Az is lényeges feltétel, hogy az adózónak az igénybevétel első adóévére vonatkozó társasági adóbevallás benyújtásakor már rendelkeznie kell érvényes és hatályos hálózati csatlakozási- és hálózathasználati szerződéssel.
(forrás: Portfolio.hu)