A 264/2008. (XI. 6.) Korm. rendelet értelmében a gázkazánokat 100 kW, a szilárd tüzelésűeket 20 kW, még a légkondicionáló rendszereket 12 kW effektív névleges teljesítmény fölött kettő, illetve négyévente kötelező felülvizsgáltatni erre jogosult szakemberrel.
A 2022. január 1-től hatályba lépett 666/2020. (XII. 28.) Korm. rendelet és a 19/2021. (IV. 14.) ITM rendelet azonban gyökeresen változtat az eddigi bevett gyakorlaton (2015. évi LVII. törvény 43. §). Az alábbiakban összefoglaljuk a lényeges változásokat.
Változnak a minimális effektív névleges teljesítmény küszöbök
A 2015. évi LVII. törvény módosítása értelmében fűtési (vagy kombináltan helyiségfűtési és szellőző-) rendszer, illetve légkondicionáló (vagy kombináltan légkondicionáló és szellőző-) rendszer esetén egyarán 70 kW effektív névleges teljesítmény fölött kötelező a felülvizsgálat.
Gyakoriság
Energetikai auditálási kötelezettség esetén az audit részeként (azaz négyévente), egyéb esetben nyolcévente esedékes a felülvizsgálat.
Mentesség
Megfelelő vezérléssel felszerelt rendszer üzemeltetése esetén (hatékonyság mérés, karbantartás szükségessége esetén jelzés, optimumkereső ellenőrző funkciók) vagy 290 kW-nál nagyobb rendszerrel felszerelt nem lakóépületeknél megfelelő épületfelügyeleti rendszer üzemeltetése esetén (energiafelhasználás naplózása, hatékonyság mérés, kezelő tájékoztatása a hatékonyságjavítás lehetőségeiről, kapcsolat az épülettechnikai rendszerekkel). A mentességet a rendszerüzemeltető köteles igazolni, melyet a Magyar Mérnöki Kamara vizsgál ki és a vizsgálat eredményéről az adattbázison keresztül értesíti a hatóságot.
Nyilvántartási kötelezettség
A felülvizsgálat hatálya alá eső rendszerek adatait (cím, megnevezés, funkció, típus, azonosító, effektív névleges teljesítmény), valamint a felülvizsgálatról szóló adatszolgáltatást az energetikai felülvizsgáló rögzíti a Nemzeti Klímavédelmi Hatóság által vezetett Klímagáz adatbázis erre létrehozott fejezetében.
Első vizsgálat
Új rendszer esetén az üzembe helyezéstől számított egy éven belül esedékes. Az energetikai felülvizsgáló helyszíni szemléje, valamint a rendelkezésre bocsátott dokumentációk alapján.
Társasház, vagy lakásszövetkezet esetén közgyűlési határozatot kell hozni a felülvizsgálat elrendeléséről, majd az eredményeket szintén közgyűlésen kell ismertetni.
Ellenőrzés
A Hatóság a felülvizsgálatok meglétét a Magyar Mérnöki Kamara közreműködésével ellenőrzi, nem teljesítés, vagy javítás elmulasztása esetén bírságot szab ki.
Mint látható, az eddigi gyakorlatnál egy jobban szabályozott, bizonyos értelemben szigorúbb rendszer bevezetése a cél, melyen keresztül a hőtermelő és légkondicionáló berendezések üzemeltetői megfelelő időközönként átfogó képet kaphatnak rendszerük energiahatékonyságának állapotáról, illetve az esetleges energiahatékonyság-növelési lehetőségekről. Ezek alapján a Klímagáz adatbázis része a felülvizsgálatra jogosultak és maguk a berendezések nyilvántartása. Ilyen nyilvántartást a felületen azonban mi még eddig nem találtunk.
Az új rendszer ránk, felülvizsgálókra is új kötelezettségeket ró (új jogosultság megszerzése, regisztráció, éves továbbképzés, felügyeleti díj megfizetése) azonban minden erőnkkel azon leszünk, hogy az új rendszerben is a lehető leghamarabb ügyfeleink rendelkezésére állhassunk az FH/FL felülvizsgálatok teljesítése kapcsán.
Szerző: Domján Sándor (az ENCO Auditor Kft. energetikai mérnök munkatársa)